Copyright 2024 - Základní škola a Mateřská škola Střílky

Pan učitel Vinnetou

Uvědomuji si, že k nejslavnějšímu indiánovi všech dob patří spíš přídomek rudý gentleman, ale nám byl v uplynulých dvou dnech skutečně učitelem. Ke dni dětí dostali žáci 1.-5. ročníku naší školy nadělen výlet do brněnského divadla  Polárka, právě na divadelní kus s názvem Vinnetou.

Představení zdaleka předčilo naše očekávání; bylo vtipné, poetické, poučné, plné veselých hlášek i vět k zamyšlení. Skvělé výkony herců doprovázely originální písničky, zajímavé efekty a nápadité hříčky s projekcí dobových fotografií. Naše děti nespustily z dění na jevišti oči, ba velmi ochotně se zapojovaly, kdykoliv k tomu byly vyzvány.

Vinnetouův příběh a osudy amerických indiánů jsme neopustili ani následující den, kdy na kulturní část projektu navázala edukativní část. Pracovali jsme ve dvou velkých skupinách – prvňáčci s druháky a třetí až pátá třída. Seznámili jsme se jednak s divadlem Polárka, jeho zaměřením i repertoárem, ale také s postavou Karla Maye, nezapomenutelnou znělkou z dnes už klasického filmu Vinnetou a samozřejmě také s průběhem osidlování Ameriky a osudem jejích původních obyvatel. Na závěr si každý vytvořil originální divadelní program ke zhlédnutému představení.

Děti se do tématu ponořily s neskrývaným zájem. Poměrně dlouho a téměř „dospěle“ debatovaly, kladly si vzájemně otázky a společně na ně hledaly odpovědi. Z uplynulých dvou dnů si odnášejí řadu poznatků podpořených vlastním prožitkem a možná i několik nezodpovězených otázek, nad kterými ještě budou hloubat – přesně o tom totiž projektová výuka je. Vinnetou si tak může připsat další vítězství.

 

Vinnetou 26

f t g m

K funkčnosti tohoto webu nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

Tento web využívá soubory cookies - více informací ZDE.

Prohlášení o přístupnosti.