Expedice Knihovna Kroměříž - 8. ročník

V rámci března - měsíce knihy měli žáci 8. ročníku příležitost zapojit se do velkého projektu "Knihovna 2018". Projekt propojoval více předmětů (český jazyk, literaturu, dějepis, občanskou výchovu, matematiku a angličtinu) a pokrýval široké spektrum kompetencí.

Při projektu jsme měli besedu s pamětníky, dlouhodobé úkoly, zkusili jsme si "den bez mobilu", prohlubovali čtenářské dovednosti, navštívili knihovnu v Kroměříži a také historický kryt civilní obrany.

knih km 2018002

Projekt posloužil i jako inspirace do českého jazyka a žáci si vyzkoušeli pro ně nový slohový útvar - novinové interview, které shrnuje jejich dojmy z celého projektu:

Tazatel (Jakub): Ahoj já tě sice znám, ale představ se nám.

Odpovídatel (Michal): Jmenuju se Michal z 8.třídy.

Tazatel: Michale Jak se ti líbil včerejší den v knihovně.

Odpovídatel: Jakube, včerejšek se mi velmi líbil a užil jsem si to.

Tazatel: Jak probíhal program v knihovně.?

Odpovídatel:Program v knihovně probíhal velmi zajímavě, hledali jsme si vhodnou knihu, měli jsme za úkol odhadem zjistit počet knih v jedné polici,a pak se podívat, kolik jich tam doopravdy je.

knih km 2018003

Tazatel: Měli jste za úkol ještě něco.?

Odpovídatel: Měli jsme zjistit odhadem, jaká kniha z té police je nejstarší, nakonec jsme se doopravdy podívali, jak je stará.

Tazatel: Vím, že jste měli za úkol ještě něco?.

Odpovídatel: A dál jsme měli za úkol zjistit,počet knih od českých autorů v jedné polici a počet knih od cizích autorů nakonec jsme zase zjistili skutečnost.

Tazatel: Jaký byly tvé pocity?

Odpovídatel: Měl jsem hezké pocity cítil jsem se odpočatý od stresu z normálního učení.

Tazatel: Slyšel jsem že sté byly v nějakém atomovém krytu?

Odpovídatel: Jo byli a bylo to velice zajímavé, a moje pocity z toho byly velmi smíšené.

Tazatel: a co v tom atomovém krytu bylo, byly tam nějaké zbraně nebo granáty? Nebo nějaké věci??.

Odpovídatel:Byly tam plynové masky a hodně děsivé figuríny.

Tazatel: Slyšel jsem že v té jedné místnosti byl nějaký foťák ,promítač,starý telefon a magnetofon.

Odpovídatel:Ano Jakube máš pravdu,bylo tam to, co si říkal a byl tam také motor co vháněl do úkrytu vzduch.

Tazatel: To je asi tak vše tak to bude asi už konec rozhovoru tak se mějte všichni.

Odpovídatel: Ahoj všichni.

knih km 2018008