Copyright 2021 - Základní škola a Mateřská škola Střílky

Poprvé v mateřské školce - jak dítěti pomoci

Poprvé v MŠ – jak dítěti pomoci?

 • Zpočátku volte kratší pobyt dítěte ve školce.
 • Přibalte mu mazlíčka. Dovolte potomkovi, aby si s sebou vzal do školky svou oblíbenou hračku.
 • Používejte stejné rituály. Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno, ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete – po obědě, po svačině. Ne jen obecné brzy, za chvíli, po práci apod.
 • Rozlučte se krátce. Loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro matku než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.
 • Buďte citliví a trpěliví. Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.
 • Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte. Vysvětlete mu, že je máte rádi, a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností – vy práci, vaše dítě školku.
 • Komunikujte s učitelkou. Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.
 • Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte.
 • Pozitivně je motivujte. Neříkejte doma dítěti, že chápete, jaké to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo.

 Poprvé v MŠ – co byste nikdy neměli dělat…

 • Buďte důslední a nenechte se obměkčit. Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.
 • Nestrašte své dítě školkou – „počkej, ve školce ti ukážou!“ a za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.
 • Nepřiznávejte, že je vám také smutno, a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.
 • Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout.
 • Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.

   Chceme, aby rodiče měli pocit jistoty a klidu, že je o jejich děti dobře postaráno. Mateřská škola je zařízení, které doplňuje výchovu v rodině – je tedy závislá na spolupráci s vámi – rodiči. Proto s námi komunikujte, sdělujte vaše pochybnosti či nejasnosti a důvěřujte zkušenostem pedagogů.

Maminko, tatínku, abych zvládl nástup do školky, pomozte mi zvládnout toto DESATERO:

 1. Naučte mě dodržovat správný denní režim, tj. pravidelnou dobu spánku, jídla a hry.
 2. Naučte mě, abych sám uměl jíst a pít z hrnečku, láhve s dudlíkem jsou pro miminka. Nedávejte mi mixované jídlo, mám zoubky a umím už kousat sám. Naučte mě u jídla sedět v klidu a nenechte mě s jídlem pobíhat po místnosti.
 3. Ve školce pijeme z hrnečků a jíme lžící, větší děti a všichni předškoláci příborem. (děti od 5-ti let)
 4. Nevozte mě stále jen v kočárku, protože pak nejsem zvyklý chodit a špatně zvládám vycházky.
 5. Naučte mě smrkat a správně používat kapesník.
 6. Naučte mě správným hygienickým návykům.
 7. Do školky mi kupte nazouvací bačkorky, ne na tkaničku (výjimku tvoří doporučená zdravotní obuv od lékaře) a už vůbec mi nedávejte pantofle – nemohu si v nich bezpečně hrát, běhat ani cvičit.
 8. Lépe se budu cítit ve volném oblečení na gumu v pase než v těsných riflích se zipem a kovovými knoflíky. Na pobyt venku potřebuji oblečení, které si mohu umazat, jdu si totiž s kamarády hrát a běhat na zahradu, nebo do lesa.
 9. Když chci slavit s ostatními kamarády své narozeniny nebo svátek, dávejte mi pro ně měkké želatinové bonbony, nikoliv tvrdé cucavé, které jsou pro nás nebezpečné. Žvýkačky do školky také nepatří.
 10. Nenechte mě do školky nosit řetízky, prstýnky, náramky a jiné nebezpečné předměty. Na spinkání mi stačí plyšáček, kterého si mohu s sebou vzít.

 

f t g m

K funkčnosti tohoto webu nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

Tento web využívá soubory cookies - více informací ZDE.

Prohlášení o přístupnosti.