Copyright 2024 - Základní škola a Mateřská škola Střílky

Školní řád mateřské školy

Školní řád mateřské školy

Školní řád – Mateřská škola

čl. 1

Základní ustanovení

 

V souladu s Úmluvou o právech dítěte; zákonem č. 561/200/ Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, vyhláškou č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, vyhláškou č. 410/2005 S., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých, vyhláškou č. 107/2005 Sb., o školním stravování a vnitřními předpisy školy vydávám tento školní řád:

 

Zveřejněné údaje o škole:

 

Základní škola a Mateřská škola Střílky, okres Kroměříž, příspěvková organizace

Identifikátor zařízení: 600117995

Adresa školy: Koryčanská 47, 768 04 Střílky

Právní forma: příspěvková organizace

IČO: 70980489

Telefon: 573 375 080

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zřizovatel: Obec Střílky

: 573 375 087

Ředitelka: Mgr. Martina Raiserová

 

čl. 2

Zásady a cíle vzdělávání

 

 Obecné zásady a cíle vzdělávání upravuje § 2 školského zákona, cíle předškolního vzdělávání upravuje § 33 školského zákona a Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání č. j.: 32 405 /2004-22.

 

Mateřská škola pracuje podle školního vzdělávacího programu s názvem: „ Naše cesta za poznáním aneb putování prima světem.“

 

čl. 3

Práva dětí

 

Dítě má právo na:

život; život v míru a přátelství; život v bezpečí; život bez hladu; život v rodině se svými rodiči;

své státní občanství; na vlastní jméno; mluvit jazykem svých rodičů; rovný přístup z hlediska rasy, pohlaví, barvy pleti;

na ochranu před násilím a špatným zacházením; na pomoc v nemoci; právo na svůj vlastní názor; na svůj životní prostor; mít své kamarády;

učit se a vzdělávat se; na rozvíjení svých zájmů a nadání; právo hrát si.

Všichni zaměstnanci plně respektují a dodržují práva dítěte daná „Úmluvou o právech dítěte“.

 

Dítě má právo na:

vzdělávání a školské služby podle školského zákona,

na informace o průběhu a výsledcích svého vzdělávání

na informace a poradenskou pomoc školy a školského poradenského zařízení v záležitostech týkajících se vzdělávání podle školského zákona.

 

čl. 4

Práva a povinnosti zákonných zástupců dětí

 

Zákonní zástupci dětí mají právo:

na diskrétnost a ochranu informací, týkajících se osobního a rodinného života

po dohodě s učitelkou být přítomni výchovným činnostem ve třídě

konzultovat výchovné i jiné problémy svého dítěte s učitelkou, vedoucí učitelkou nebo ředitelkou školy

přispívat svými nápady a náměty k obohacení výchovného programu školy

projevit jakékoli připomínky k provozu školy učitelce nebo ředitelce školy

požádat o individuální úpravu pravidel stanovených ve školním řádu mateřské školy

na informace a poradenskou pomoc školy a školského poradenského zařízení v záležitostech týkajících se vzdělávání podle školského zákona.

Zákonní zástupci dětí jsou povinni:

 

zajistit, aby dítě docházelo řádně do mateřské školy

na vyzvání ředitele školy se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání dítěte

informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích dítěte nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání

dokládat důvody nepřítomnosti dítěte v mateřské škole v souladu s podmínkami stanovenými tímto řádem

oznamovat škole údaje podle § 28 odst. 2 a 3 a další údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost dítěte a změny v těchto údajích

oznámit mateřské škole předem známou nepřítomnost dítěte. není-li nepřítomnost předem známá, omluví dítě neprodleně.

přivést dítě do mateřské školy mimo stanovenou dobu pro příchod pouze po předchozí domluvě a jsou-li děti předem přihlášeny včetně stravování

předat osobně dítě učitelce, teprve potom opustit mateřskou školu

hlásit výskyt infekčního onemocnění v rodině a veškeré údaje o zdraví dítěte

nahlásit ihned změny v osobních datech dítěte, změny telefonního spojení na zástupce, změnu zdravotní pojišťovny dítěte

 

Pravidla vzájemných vztahů mezi zákonným zástupcem dítěte a pedagogickým i nepedagogickým pracovníkem

 

Mateřská škola spolupracuje se zákonnými zástupci dětí a dalšími fyzickými a právnickými osobami, s cílem vyvíjet a organizovat činnosti ve prospěch rozvoje dětí prohloubení vzájemného výchovného působení mateřské školy, rodiny a společnosti.

 

Zákonní zástupci mají právo vyžádat si konzultaci s učitelkou, ředitelkou, vždy po předchozí domluvě termínu.

 

Dle zájmu zákonných zástupců zajistíme různorodý poradenský servis.

 

Do mateřské školy patří pouze dítě zcela zdravé. Učitelky mají právo, v zájmu zachování zdraví ostatních dětí nepřijmout do MŠ děti s nachlazením či jiným infekčním onemocněním.

 

Učitelky se při nevyzvednutí dítěte z mateřské školy řídí obecně platnými předpisy.

 

Stížnosti, oznámení a podněty k práci mateřské školy podávají zákonní zástupci u ředitelky školy, která je v zákonné lhůtě vyřídí.

 

čl.6

Práva a povinnosti pedagogických zaměstnanců

 

Pedagogičtí pracovníci mají při výkonu své pedagogické činnosti právo na zajištění podmínek potřebných pro výkon jejich pedagogické činnosti, na ochranu před fyzickým násilím nebo psychickým nátlakem ze strany žáků, nebo jejich zákonných zástupců i dalších osob v přímém kontaktu s ním. Pedagog má právo na využívání metod, forem a prostředků dle vlastního uvážení v souladu se zásadami a cíli vzdělávání při veškeré jeho činnosti. Dále na to, aby nebylo do jejich přímé pedagogické činnosti zasahováno v rozporu s právními předpisy a na objektivní hodnocení své pedagogické činnosti. Pedagogický pracovník má právo volit a být voleni do školské rady. 

 

Pedagogický pracovník je povinen vykonávat pedagogickou činnost v souladu se zásadami a cíli vzdělávání, chránit a respektovat práva žáka a chránit jeho bezpečí a zdraví, předcházet všem formám rizikového chování ve škole, vytvářet pozitivní a bezpečné klima ve škole, zachovávat

mlčenlivost před zneužitím veškerých údajů o žácích školy, poskytovat žákovi, nebo jeho zákonnému zástupci informace spojené se vzděláváním a výchovou.

 

čl. 7

Organizace předškolního vzdělávání

 

Předškolní vzdělávání se organizuje pro děti ve věku od tří do šesti let. Mateřská škola se organizačně člení na třídy.

 

Povinné předškolní vzdělávání má formu pravidelné denní docházky v pracovních dnech, a to v rozsahu 4 hodin nepřetržitého pobytu v mateřské škole (doporučený příchod nejpozději v 8:00). Povinnost předškolního vzdělávání není dána ve dnech, které připadají na období školních prázdnin v souladu s organizací školního roku v základních a středních školách. Pro účely tohoto ustanovení se termín jarních prázdnin určuje podle sídla mateřské školy v souladu s vyhláškou o organizaci školního roku.

 

Podmínky uvolňování dětí z povinného předškolního vzdělávání:

Pokud se dítě nedostaví do mateřské školy, jsou zákonní zástupci povinni omluvit nepřítomnost dítěte ve vzdělávání nejpozději první den jeho nepřítomnosti, a to telefonicky nebo osobně. Po návratu dítěte do školy pak písemně v docházkovém sešitě s uvedením důvodu absence (možno doložit potvrzení). Omluvenky budou evidovány pro případ stálé kontroly předškolního vzdělávání jednotlivých dětí.

 

Pokud si ředitelka školy vyžádá doložení důvodů nepřítomnosti dítěte, zákonný zástupce tak musí učinit do 3 dnů od vyžádání.

 

Přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání: (§ 34 školského zákona)

 

Zástupci dětí mohou podat žádost o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání ve stanoveném časovém období v prvních čtrnácti dnech měsíce května. Přesné datum a hodinu zápisu sdělí ředitelka školy prostřednictvím webových stránek a písemně na informační tabuli v mateřské škole.

 

Děti budou přijímány v souladu s předem stanovenými kritérii pro přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání v mateřské škole Střílky. 

 

Pokud nelze dítě v posledním roce před zahájením povinné školní docházky přijmout z kapacitních důvodů, zajistí obec, v níž má dítě místo trvalého pobytu, zařazení dítěte do jiné mateřské školy.

 

V průběhu školního roku budou děti do mateřské školy přijímány jen výjimečně, bude-li volná kapacita školy.

 

K žádosti o přijetí dítěte do MŠ si zákonný zástupce dítěte nechá potvrdil lékařem, že je dítě způsobilé k docházce do mateřské školy a jsou dodrženy podmínky § 50 z. č. 258/2000 Sb. (předepsaná očkování).

 

O přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání vydá ředitelka písemné rozhodnutí a prokazatelným způsobem je doručí zákonnému zástupci dítěte.

 

Povinné předškolní vzdělávání formou individuálního vzdělávání

 

V ustanovení § 34a zákona č.561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, je vymezeno povinné předškolní vzdělávání. Dále znění § 34b školského zákona připouští individuální vzdělávání jako jeden ze způsobů plnění předškolního vzdělávání. Zákonný zástupce má povinnost dítě zapsat k předškolnímu vzdělávání. Způsoby plnění povinného předškolního vzdělávání nelze vzájemně kombinovat. Rovněž v případě udělení odkladu povinné školní docházky mohou zákonní zástupci pro své dítě zvolit kterýkoli ze způsobů plnění povinného předškolního vzdělávání uvedených v § 34a školského zákona.

 

Zákonný zástupce dítěte písemně je povinen svůj záměr vzdělávat své dítě individuálně po převažující část roku (nadpoloviční počet dnů školního roku) oznámit ředitelce mateřské školy, do které je dítě zapsáno, nejpozději tři měsíce před začátkem školního roku, ve kterém se má dítě začít povinně vzdělávat. Pokud se zákonný zástupce rozhodne začít své dítě individuálně vzdělávat v průběhu školního roku, oznámí to písemně řediteli mateřské školy, ve které se jeho dítě vzdělává, a vyčká do doručení oznámení řediteli. V tomto případě začíná individuální vzdělávání dnem, který následuje po dni, kdy bylo oznámení o volbě individuálního vzdělávání doručeno mateřské škole.

 

Oznámení o individuálním vzdělávání obsahuje identifikační údaje dítěte (jméno a příjmení, rodné číslo, místo trvalého pobytu), období, po které bude dítě individuálně vzděláváno a důvody pro individuální vzdělávání.

 

Ředitelka školy po obdržení oznámení o individuálním vzdělávání seznámí zákonného zástupce s oblastmi, ve kterých má být dítě vzděláváno.  K tomu se doporučuje využít Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání, konkretizované očekávané výstupy, Desatero pro rodiče dětí předškolního věku a Školní vzdělávací program. Mateřská škola pak ověřuje, jak si dítě osvojuje očekávané výstupy (schopnosti a dovednosti) v doporučených oblastech. Termín a způsob ověřování je podle ustanovení § 34b, odst. 3 školského zákona stanoven na třetí týden v měsíci listopadu.

 

Pokud se zákonný zástupce s dítětem nedostaví na ověřování v předem domluveném ani náhradním termínu, ředitel školy ukončí individuální vzdělávání a dítě neprodleně zahájí docházku do mateřské školy. V tomto případě už není možné dítě opětovně individuálně vzdělávat.

 

Výdaje vzniklé při individuálním vzdělávání hradí zákonný zástupce. U dětí se speciálními vzdělávacími potřebami hradí nutné kompenzační pomůcky (tyto pomůcky na základě vyšetření doporučuje školské poradenské zařízení, jejich soupis je uveden v příloze vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků mimořádně nadaných) stát.

 

Ukončení předškolního vzdělávání: (§ 35 školského zákona)

 

Ředitelka mateřské školy může po předchozím upozornění písemně oznámeném zákonnému zástupci dítěte rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání, jestliže

 

dítě se bez omluvy zákonného zástupce nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než dva týdny,

zákonný zástupce závažným způsobem opakovaně narušuje provoz mateřské školy,

ukončení doporučí v průběhu zkušebního pobytu dítěte lékař nebo školské poradenské zařízení,

zákonný zástupce opakovaně neuhradí úplatu za vzdělávání v mateřské škole nebo úplatu za školní stravování (§123) ve stanoveném termínu a nedohodne s ředitelem jiný termín úhrady.

Předškolní vzdělávání nelze ukončit z výše uvedených důvodů v případě dětí plnících povinné předškolní vzdělávání.

 

čl. 8

 

Provoz a vnitřní režim školy

 

Mateřská škola je dvoutřídní s celodenním provozem.

 

Provoz mateřské školy je stanoven na dobu od 6:30 do 16:30 hodin.

 

Děti přichází do MŠ zpravidla v době od 6:30 do 8:00 hod., po předchozí dohodě lze přivádět dítě ve výjimečných případech do mateřské školy i později, dítě ale musí být předem přihlášeno, a to i na stravování. Děti, které nejsou přihlášeny k obědu, si musí zákonní zástupci vyzvednout do 11:30 hodin.

 

Rozcházení dětí domů po obědě je možno pro třídu Slůňata v době od 12.00 do 12:15 hodin a pro třídu Vlčata v době od 12:30 do 12.45 hodin. Odpoledne je pak možno vyzvednout děti v době od 15:00 do 16.30 hodin. Potřebují-li zákonní zástupci vyzvednout dítě mimo tuto dobu, předem to oznámí učitelce. Rodič je však povinen vyzvednout si své dítě nejpozději v 16:30 hodin, kdy končí provozní doba mateřské školy.

 

Zákonný zástupce má zákonnou povinnost si dítě vyzvednout v určené době, což vyplývá z § 5 odst. 1 vyhlášky č. 14/2005 Sb. Pokud tak neučiní, pedagogický pracovník jej telefonicky kontaktuje. Pokud se pedagogickému pracovníkovi nepodaří kontaktovat výše uvedenou osobu, je oprávněn kontaktovat orgán sociálně-právní ochrany dítěte (OSPOD). Pro získání kontaktu na osobu, která má ze strany OSPOD pohotovostní službu, může pedagogický pracovník kontaktovat příslušný obecní úřad nebo Policii ČR, případně Městskou policii, pokud v obci působí. Ve spolupráci s policií zajistí předání dítěte pracovníkovi OSPOD. V případě porušení tohoto ustanovení bude sepsán záznam. Po třech opakujících se záznamech, jde již o vážné porušování školního řádu, který může být důvodem k vyloučení dítěte z docházky do mateřské školy.

 

Pedagogický pracovník není oprávněn svévolně opustit s dítětem prostory mateřské školy a dítě předat v místě jeho bydliště nebo jiné osobě, než zákonnému zástupci nebo jím pověřené osobě. Nepřípustné je i zajištění péče o dítě v bydlišti pedagogického pracovníka.

 

Při příchodu nového dítěte do mateřské školy nabízíme individuálně přizpůsobený adaptační režim, kdy se mohou zákonní zástupci s učitelkami předem dohodnout na vhodném postupu.

 

Provoz mateřské školy bývá přerušen v době prázdnin, na základě Směrnice o přerušení nebo omezení provozu mateřské školy.

 

Každodenní činnosti jsou stanoveny denním organizačním řádem:

 

Třída Vlčata

 

7:30 – 9:30 scházení dětí, individuální a skupinkové Montessori prezentace, spontánní hry dětí,  práce ve skupinkách, výtvarná a tvořivá činnost

 

8:30 – 9:30 průběžná svačina

 

9:30 – 10:00 společné sdílení na elipse, tematicky zaměřené hry a činnosti, výtvarná výchova, hudební výchova, tělesná výchova

 

10:00 – 11:45 pobyt venku

 

11:45 – 12:00 osobní hygiena, příprava stolování

 

12:00 – 12:30 oběd

 

12:30 – 12:45 osobní hygiena, odchod dětí domů

 

12:30 – 14:00 odpočinek

 

Mladší děti odcházejí ve 12:30 hod. do třídy Slůňat odpočívat. Zde pobývají do 14.hodin. Pokud děti do půl hodiny neusnou, věnují se klidovým činnostem. Předškoláci odpočívají v době od 12:30 – 13.00 hod. ve třídě Vlčat – poslouchají pohádku, nebo se věnují jiným klidovým činnostem. I předškoláci se zvýšenou potřebou spánku však mají možnost odpočinku ve třídě Slůňat.

 

13:00 – 14:00 přípravka předškoláků

 

14:00 – 14:15 osobní hygiena

 

14:15 – 14:45 odpolední svačina, osobní hygiena, příprava na pobyt venku

 

15:00 - 16:30 pobyt na zahradě MŠ, odcházení dětí domů

 

Třída Slůňata

 

6:30 – 8:30 scházení dětí, spontánní hra a činnosti, nabídka hraček, didaktických pomůcek, her, omalovánek, knih, individuální činnost s dětmi

 

8:30 – 9:00 osobní hygiena, svačina

 

9:00 – 9:15 společný kruh (rytmizace, říkadla, tanečky, hry, pohybové aktivity)

 

9:15 – 10:00 výtvarná výchova, tělesná výchova, hudební výchova, praktické činnosti

 

10:00 – 11:30 pobyt venku, osobní hygiena

 

11:30 – 12:00 oběd

 

12:00 – 12:15 odchod dětí, osobní hygiena, příprava na odpočinek

 

12:30 – 13:45 odpočinek, klidová činnost s nespícími dětmi ve třídě

 

Pokud děti do půl hodiny neusnou, věnují se připraveným klidovým činnostem.

 

13:45 – 14:00 osobní hygiena

 

14:00 – 14:30 odpolední svačina

 

14:30 – 15:00 osobní hygiena, příprava na pobyt venku

 

15:00 – 16:30 pobyt na zahradě MŠ, odcházení dětí domů

 

Úplata za předškolní vzdělávání v mateřské škole:

 

Měsíční výši úplaty stanovuje ředitelka školy. Vždy k 1. 9. je aktualizována a k 30. 6. předcházejícího školního roku zveřejněna na informační tabuli v mateřské škole.

Vzdělávání v posledním ročníku mateřské školy se poskytuje bezúplatně.

Úplatu hradí zákonný zástupce dítěte buď v hotovosti v kanceláři učitelky mateřské školy, nejlépe však bezhotovostním převodem, na bankovní účet mateřské školy č.: 27-5995760237/0100.O tomto způsobu platby informuje zákonný zástupce dítěte učitelku mateřské školy a při platbě uvede do zprávy pro příjemce příjmení a jméno dítěte. Úplata za příslušný kalendářní měsíc se platí zálohově na měsíc nebo i více měsíců předem.

Organizace, způsob, podmínky a úhrada školního stravování

 

Školní stravování dětí je zajištěno školní kuchyní při ZŠ a MŠ Střílky. Veškeré záležitosti týkající se školního stravování projednává zástupce dítěte s vedoucí školní jídelny a učitelkou MŠ.

Strava je přepravována výtahem přímo z kuchyně školní jídelny do prostor mateřské

školy.

Oběd vydává dětem kuchařka ve třídě Slůňata v časovém rozmezí od 11.30 do 12.00 hodin, ve třídě Vlčata třídě pak od 12:00 do 12:30 hod.

Výdej přesnídávek a odpoledních svačin je prováděn v době stanovené denním organizačním řádem. Děti mají možnost určit si velikost porcí. Děti do jídla v žádném případě nenutíme, jen povzbuzujeme.

Přihlašování dětí ke stravování je možné ve třech variantách:

      - pouze na dopolední svačinku (rodič si dítě vyzvedne do 11. 30 hodin)

 

      - na dopolední svačinu a oběd

 

                          - na celodenní stravu

 

Odhlašování dětí:

 

Zákonní zástupci odhlašují dítě ze stravování den předem do 14.00 hodin jednou z možností:

telefonicky (573 375 022),

- přes internet pomocí přihlašovacích údajů (viz. zsstrilky.cz – objednávkový systém)

- el poštou na e-mail (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

.V případě prvního dne nemoci lze zcela výjimečně odhlásit dítě ze stravování telefonicky do 7:00 hodin příslušného dne nebo je možno odebrat oběd ve školní jídelně do jídlonosiče v době od 10.50 do 11.10 hodin. Po nemoci je nutno dítě opět přihlásit.

Pokud zákonní zástupci dítěti oběd řádně neodhlásí, účtuje se jako vyexpedovaný.

Výši úhrady stanoví vedoucí ŠJ, která je povinna se řídit výživovými a finančními normami, které jsou uvedeny ve Vyhlášce č. 463/2011 Sb., o školním stravování.

Výživové a finanční normy jsou upraveny podle věku strávníka.

V případě navýšení cen potravin má školní jídelna právo reagovat na tuto skutečnost zvýšením cen za stravné. O této skutečnosti jsou strávníci s dostatečným předstihem informováni.

Stravu hradí zákonní zástupci dětí vždy zálohově, přeplatky se vracejí v červenci nebo na požádání. Stravné na měsíc září, říjen je nutné uhradit do 20. 9. 2019 na účet školy 27 – 5995860297/0100, k. s. 0308., VS je evidenční číslo, zpráva pro příjemce pak jméno a příjmení.

Je třeba dbát na dostatečný průběžný zůstatek finančních prostředků na účtu strávníka. V opačném případě nelze oběd objednat. Možnost ověření stavu účtu je pomocí přihlašovacích údajů na stránkách školy v záložce Jídelna – objednávkový systém iCanteen nebo telefonicky u vedoucí školní jídelny 573 375 022.

Částka na osobních účtech se převádí do dalšího školního roku a účet se ruší při ukončení stravování. Při každé objednávce se z účtu odečítají peníze dle kategorií strávníků.

Přihlásit a odhlásit oběd je nutné podle daných pravidel v odstavci č. 4.

Kdo nebude mít zaplaceno stravné na příslušný měsíc, bude odhlášen ze stravování do té doby, než stravu zaplatí nebo předloží doklad o zaplacení.

 

čl. 9

 

Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí

 

Bezpečnost a ochranu zdraví ve školách upravuje § 29 školského zákona:

 

1) Školy jsou povinny přihlížet k základním fyziologickým potřebám dětí a vytvářet podmínky pro jejich zdravý vývoj a pro předcházení vzniku sociálně patologických jevů.

 

2) Školy zajišťují bezpečnost a ochranu dětí při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech a poskytují nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.

 

3) školy jsou povinny vést evidenci úrazů dětí, k nimž došlo při činnostech uvedených v odst. 2, vyhotovit a zaslat záznam o úrazu stanoveným orgánům a institucím.

 

Péči o zdraví a bezpečnost dětí upravuje § 5 vyhl. č. 14/2005 Sb., ve znění pozdějších předpisů:

 

1) Právnická osoba, která vykonává činnost mateřské školy, vykonává dohled nad dítětem od doby, kdy je pedagogický pracovník převezme od jeho zákonného zástupce nebo jím pověřené osoby, až do doby, kdy je pedagogický pracovník předá jeho zákonnému zástupci nebo jím pověřené osobě. Předat dítě pověřené osobě lze jen na základě písemného pověření vystaveného zákonným zástupcem dítěte.

 

2) K zajištění bezpečnosti dětí při pobytu mimo území mateřské školy stanoví ředitel mateřské školy počet pedagogických pracovníků tak, aby na jednoho pedagogického pracovníka připadlo nejvýše

 

20 dětí z běžných tříd, nebo

12 dětí ve třídě, kde jsou zařazeny děti se zdravotním postižením.

        3) Výjimečně může ředitel mateřské školy zvýšit počty dětí uvedené

 

v odst. 2 písm. a), nejvýše však o 8 dětí, nebo

v odst. 2 písm. b), nejvýše však o 11 dětí.

4) Při zvýšeném počtu dětí podle odst. 3 nebo při specifických činnostech, například sportovních činnostech, nebo při pobytu dětí v prostředí náročném na bezpečnost určí ředitel mateřské školy k zajištění bezpečnosti dětí dalšího pedagogického pracovníka, ve výjimečných případech jinou zletilou osobu, která je způsobilá k právním úkonům a která je v pracovněprávním vztahu k právnické osobě, která vykonává činnost mateřské školy.

 

5) Při zajišťování zotavovacích pobytů, popřípadě výletů pro děti určí ředitelka školy počet pedagogických pracovníků tak, aby byla zajištěna výchova dětí, včetně dětí se zdravotním postižením, jejich bezpečnost a ochrana zdraví.

 

Účastní-li se rodiče školního výletu, stvrdí svým podpisem, že v průběhu školního výletu dětí mateřské školy plně přebírají odpovědnost za své dítě.

 

Pokud bude pověření zákonného zástupce dítěte k odvádění dítěte z mateřské školy trvalého charakteru, lze toto zaznamenat do evidenčního listu dítěte a pověření je platné na jeden školní rok nebo do doby zrušení pověření zákonným zástupcem.

 

Budova mateřské školy se k zajištění bezpečnosti dětí zamyká Kdokoliv přijde do mateřské školy, musí použít zvonku a vyčkat příchodu personálu.

 

V zahradě a budově mateřské školy platí zákaz kouření, požívání alkoholu a jiných omamných látek.

 

Dítě v mateřské škole potřebuje:

 

papuče vhodné velikosti (dostatečně velké, aby bylo dítě schopno obouvat se samostatně, kvůli bezpečnosti nedoporučujeme nazouváky)

pyžamo, polštářek, eventuálně malého plyšáka na spaní

 

pohodlné oblečení pro pobyt ve školce,

oblečení a obuv pro pobyt venku

pláštěnku nebo jiné nepromokavé oblečení a gumáky

oblečení a obuv se světlou podrážkou pro pobyt v tělocvičně

náhradní oblečení (spodní prádlo, ponožky, tepláky, triko)

Veškeré oblečení musí být podepsané

2x balení papírových kapesníků

vlastní lahev pro pobyt venku, vlastní hrnek

dětem je doporučeno nenosit do mateřské školy drahé předměty (např. drahé hračky, mobilní telefony, předměty z drahých kovů apod.), učitelky za jejich ztrátu či poškození nenesou zodpovědnost.

 

čl. 10

Podmínky zacházení s majetkem školy ze strany dětí

 

Děti jsou vedeny k šetrnému zacházení s hračkami a vybavením školy. Od dětí vyžadujeme, aby hračky a vybavení školy úmyslně neničily.

 

Děti jsou upozorňovány na to, aby neodnášely hračky, ani jejich součásti z mateřské školy.

Tento školní řád byl projednán pedagogickou radou 31. 8. 2022. Školská rada byla s tímto řádem seznámena 30. 8. 2022 a nabývá účinnosti k 1. 9. 2022. Se školním řádem byli seznámeni zákonní rodiče dětí.

 

Denisa Nezdařilová                                                                                  Mgr. Martina Raiserová

 

vedoucí  učitelka MŠ                                                                                ředitelka ZŠ a MŠ Střílky

f t g m

K funkčnosti tohoto webu nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

Tento web využívá soubory cookies - více informací ZDE.

Prohlášení o přístupnosti.