Copyright 2024 - Základní škola a Mateřská škola Střílky

Provozní řád mateřské školy

Provozní řád mateřské školy

Vypracovala: Denisa Nezdařilová, vedoucí učitelka mateřské školy

Schválila: Mgr. Martina Raiserová, ředitelka školy

Nabývá platnosti dne: 1.9.2022

Nabývá účinnosti dne: 1.9.2022

Č.j.: ZSST-335A-2022

Skartační a spis. znak: V5/1.2.7.

Zrušuje se předchozí znění tohoto řádu.

Změny v opatření jsou prováděny formou číslovaných písemných dodatků, které tvoří součást tohoto předpisu.

 

Povinnost vydat provozní řád se vyvozuje ze skutečnosti, že škola je povinna upravit režim dne 

v provozním řádu podle § 7 odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, v platném znění.

Tento řád se může částečně překrývat se školním řádem, protože zde stanoví organizaci a podmínky provozu školy v souladu s ustanovením § 165 odst. 1 školského zákona.

Vymezení hlavního účelu a předmětu činnosti Mateřská škola uskutečňuje předškolní vzdělávání 

v souladu s cíli předškolního vzdělávání uvedenými v § 33 a podle vzdělávacích programů uvedených v § 3, § 4 a § 5 školského zákona v platném znění.

Zařízení školního stravování v rámci mateřské školy poskytuje školské služby podle § 119 školského zákona. Vedle stravování dětí také zajišťuje stravování zaměstnanců příspěvkové organizace. Mateřská škola poskytuje předškolní vzdělávání podle ustanovení zákona č. 561/2004 Sb., 

o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělání v platném znění 

podle § 33 až 35. 

 

1. Údaje o zařízení a popis zařízení

Základní škola a Mateřská škola Střílky, příspěvková organizace

IČO: 70980489

Sídlo poskytovaného vzdělání: Koryčanská 47, 768 04 Střílky

Statutární orgán: Mgr. Martina Raiserová, ředitelka školy

Zástupce statutárního orgánu: Mgr. Michal Prchlík

Vedoucí učitelka: Denisa Nezdařilová

Zřizovatel: Obec Střílky

Typ: státní mateřská škola s celodenním provozem

Kapacita: 55

Počet tříd: 2                            

Provozní doba: v pracovní dny od 6.30 do 16.30 hodin

Hygienické požadavky vychází z vyhlášky č. 410/2005 sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení, prostorové podmínky, vybavení, osvětlení, vytápění, mikroklimatické podmínky, a zásobování vodou jsou v naprostém pořádku a jsou v souladu s tímto předpisem.

2. Režimové požadavky 

Jsou přizpůsobeny podmínkám mateřské školy, respektují dobu příchodu a odchodu dětí, jejich věkové zvláštnosti, potřeby, biorytmus a náročnost prováděných činností. Režim je volný, pevně je stanovena pouze doba stravování a odpočinku. 

V mateřské škole dodržujeme tyto hlavní zásady:

  • sladit potřebu svobody a potřebu řádu - vyvážení je podmínkou pro zdravý vývoj předškolních dětí
  • při uspořádání dne vychází režim z konkrétní situace dětí a školy
  • uspořádání musí být srozumitelné s ohledem na potřeby dětí. 

 

2.1. Rámcový rozpis dne

třída Vlčata

6:30 - 9:00

scházení dětí, spontánní hry a činnosti s Montessori pomůckami a hračkami, tematicky zaměřené aktivity, individuální a skupinové prezentace, individuální a skupinové činnosti s dětmi

9:00 - 9:30

dopolední svačina

9:30 - 10:00

řízená činnost na elipse

10:00 - 11:45

pobyt venku (cvičení v tělocvičně)

11:45 - 12:00

osobní hygiena, příprava stolování

12:00 - 12:30

oběd

12:30 - 14:00

předání nespících dětí rodičům, odpočinek, klidová činnost, přípravka předškoláků

14:00 - 14:30

odpolední svačina

14:30 - 16:30

odpolední program (činnost s Montessori hračkami, výtvarné a hudební činnosti, pobyt venku), předání dětí rodičům

 

třída Slůňata

6:30 - 8:30

příchod dětí, spontánní činnosti, nabídka tematicky, zaměřených činností, individuální a skupinové činnosti s dětmi

8:30 – 9:00

hygiena, svačina, prohlížení knih v čtecím koutku

9:00 – 9:15

společné zahájení dne - ranní kruh

9:15 - 9:45

vzdělávací a tvůrčí činnost, pohybové, hudební aktivity

10:00 – 11:30

pobyt venku

11:30 – 12:00

oběd

12:00 – 12:30

vyzvedávání dětí po obědě, příprava na odpočinek

12:30 – 14:00

odpočinek, klidové činnosti

14:00 - 14:30

odpolední svačina

14:30 - 16:30

odpolední aktivity, volná hra, vyzvedávání dětí

 

Přijaté děti se schází denně od 6.30 hodin nejpozději do 8.30 hodin. Po dohodě s učitelkami mateřské školy lze dítě výjimečně přivést i v jinou dobu. Budova mateřské školy se v 8 hodin zamyká. Děti si po příchodu do třídy volí hru s libovolnou hračkou nebo činnost nabídnutou učitelkou mateřské školy. Děti z MŠ odcházejí vždy v doprovodu rodičů či jiné osoby pověřené písemným zmocněním k odvádění dětí nebo další osobou po písemné, telefonické nebo ústní dohodě s učitelkou.

 

2.2. Specifika pro děti dvouleté až tříleté

Dětem je umožněn individuálně přizpůsobený adaptační režim. Mají dostatek času na veškeré aktivity včetně převlékání a stravování.

 

2.3. Společné setkávání s rodiči

MŠ pořádá besídky, dětský den, společné dílny, brigády.

 

3. Zápis dětí

Do mateřské školy jsou přijímány děti zpravidla od 3 do 6 let podle platného školského zákona. Podle kritérií přijímání dětí lze zcela výjimečně přijmout i děti mladší tří let věku, a to z důvodu zajištění chodu Základní a Mateřské školy Střílky. Zápis dětí do MŠ se uskutečňuje vždy na jaře před dalším školním rokem. Je-li místo v MŠ, mohou být děti přijímány i během školního roku. Termín a dobu podání žádosti o přijetí k předškolnímu vzdělávání pro následující školní rok vyhlašuje spolu se zřizovatelem ředitelka mateřské školy. O termínech je veřejnost informována způsobem obvyklým (web školy, web obce, vývěsky, tištěnou formou na dveřích základní a mateřské školy). Žádosti o přijetí jsou k dispozici na webu MŠ (www.zsstrilky.cz) nebo v kanceláři školy a doručují se podle daného termínu ve dnech 1. až 15. května osobně, datovou schránkou nebo poštou.

O přijetí dítěte rozhoduje ředitelka mateřské školy podle § 34 školského zákona a to formou správního řízení podle zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu, ve znění pozdějších předpisů. Každoročně jsou vydávána kritéria pro přijetí, podle kterých ředitelka postupuje. 

Děti starší 6 let lze přijímat, pokud jim byl povolen odklad povinné školní docházky. Každé přijaté dítě ve věku 3 – 5 let musí splňovat podmínky stanovené v § 50 zákona č. 258/2000 sb., o ochraně veřejného zdraví, tj. musí mít všechna stanovená pravidelná očkování, nebo dokladovat, že je proti nákaze imunní nebo, že se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci. 

 

4. Podpora zdraví a prevence nemocí

Výskyt každého infekčního onemocnění v rodině je zákonný zástupce povinen neprodleně oznámit učitelce (neštovice, žloutenka, mononukleóza aj.) Při náhlém onemocnění dítěte v MŠ jsou zákonní zástupci telefonicky ihned informováni a podle svých možností by si měli dítě po dohodě s učitelkou co nejdříve vyzvednout z MŠ. 

V případě výskytu pedikulózy (napadení vší dětskou) je naprosto nezbytná spolupráce s rodiči všech dětí. Učitelky samy nemohou dětem vlasy plošně kontrolovat, aby nerozšířily pedikulózu na další děti. Informují rodiče daného dítěte co nejdříve a také rodiče ostatních dětí. Zbavit děti vší je povinností rodičů, nikoliv pedagogických pracovníků. MŠ doporučuje zákonným zástupcům držet se doporučených postupů odborníků – lékařů a čištění vlasů několikrát po sobě po několika dnech i týdnech opakovat a také odstranit hnidy.

V případě školního úrazu je učitelka povinna zajistit dítěti prvotní ošetření, případně i lékařské vyšetření, bezodkladně informovat zákonné zástupce a vedení školy. Poté učitelka zajistí zápis do knihy úrazů – do 24 hodin. Za školní úraz je považován úraz, který se stal v přímé souvislosti s výchovně vzdělávací činností (v MŠ, při akcích konaných školou mimo MŠ) od doby převzetí do doby předání dítěte zákonnému zástupci či pověřené osobě. MŠ zajišťuje podmínky pro včasné poskytnutí první pomoci a lékařské ošetření při úrazech a náhlých onemocněních, které spočívá v zajištění základních životních funkcí, život zachraňující úkony, ošetření poranění a přivolání odborné pomoci.

Vyjmutí přisátého klíštěte ani odstraňování vší nespadá do urgentní pomoci. 

Lékárnička první pomoci je umístěna v šatně zaměstnanců MŠ a v kanceláři školy.

 

5. Hygienické zásady a mikroklima

Učitelky zodpovídají za dodržování hygienických zásad, za mikroklimatické podmínky dle vyhlášky č.

410/2005 Sb. o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu.

 

5.1. Osvětlení

V prostorách pro trvalý pobyt dětí je vyhovující denní osvětlení. Pro regulaci denního osvětlení jsou okna opatřena žaluziemi nebo závěsy. Pro horší světelné podmínky je mateřská škola vybavena umělým osvětlením (zářivkami).





5.2. Větrání

Větrání je zajištěno přirozeně okny. Prostory určené pro odpolední odpočinek dětí jsou větrány před i po spaní. Za nepříznivých meteorologických podmínek je frekvence a délka větrání upravena dle potřeby.

 

5.3. Vytápění a teplota vzduchu v místnosti

Teplota vzduchu v místnostech určených k pobytu dětí je v zimních měsících 22°C (+- 2°C), v letních měsících maximálně 28°C. V případě poklesu teploty vzduchu ve 3 po sobě následujících dnech pod 18°C, ne však méně než 16°C, nebo při poklesu teploty vzduchu v místnostech určených pro pobyt dětí v jednom dni pod 16ºC, musí být provoz zařízení zastaven. V zimním období je celá škola vytápěna ústředním topením. Pro regulaci slunečního záření jsou využívány žaluzie nebo závěsy. Při extrémních letních venkovních teplotách se děti zdržují ve stínu mimo budovu, příp. jsou realizovány pobyty v blízkém lese. Je zajištěn pitný režim.

 

5.4. Zásobování pitnou vodou

MŠ je napojena na veřejný vodovod, který zajišťuje pitnou vodu. 

 

5.5. Hygienické zařízení

Hygienické zařízení školy je v souladu s přílohou č. 1 bodu 5 vyhlášky č. 410/2005 Sb., a to tak, že:

- pro 5 dětí je zřízena jedna dětská mísa a umyvadlo,

- umyvadla jsou umístěna zpravidla ve výši 50 cm, výtokový ventil ve výši 60 cm nad podlahou

- umyvadla jsou napojena na společnou mísící baterii, osazenou mimo dosah dětí,

- každé umyvadlo je opatřeno pouze 1 výtokovým ventilem,

- umývárna ve třídě mladších dětí je navíc vybavena 1 sprchou a dále pak speciálním odpadkovým košem na použité pleny.

- každá umývárna je vybavena ručníky, které jsou pravidelně  jednou týdně měněny a dezinfikovány.

 

6. Pohybové aktivity

Pohybové chvilky a hry probíhají v rámci řízené činnosti a to buď ve třídě nebo v tělocvičně ZŠ.  Při cvičení mohou děti využít míče, žíněnky, skluzavku, obruče, trampolínu apod. Dětem je také umožněno se během dne ve třídě jakkoliv spontánně pohybovat. Z důvodu zachování bezpečnosti však nemohou děti ve třídě ani nikde jinde v budově MŠ běhat. Tato pohybová aktivita je dětem umožněna pod dohledem dospělého v rámci řízené činnosti a zejména při pobytu venku.  Vybavení určené pro pohybové aktivity v MŠ i na zahradě odpovídá věku dětí.

 

6.1. Pobyt venku

Učitelky přizpůsobují oblečení dětí mikroklimatickým podmínkám. Dále pak dbají na pitný režim dětí po celý den (viz níže). Denní pobyt venku přizpůsobují klimatickým podmínkám. Děti by měly mít na pobyt venku vhodné oblečení, při mrholení či drobném dešti vhodnou obuv a pláštěnku. Deštníky ani dětské (z důvodu bezpečnosti) děti mít na vycházku nemohou. V letních měsících se dbá, aby děti nosily pokrývky hlavy. Cvičení a pohybová výchova se zařazují během dne, převážně dopoledne, také při pobytu venku. Podmínky a vybavení pro pohybové aktivity v MŠ jsou dobré. Od 5 let se zpravidla děti na cvičení převlékají do cvičebního úboru, pokud mají v MŠ k dispozici.

Učitelkám je vždy doporučován prvotně pobyt venku na školní zahradě. Pozemek školní zahrady může být využíván denně k pohybovým aktivitám dětí, a to dopoledne i odpoledne. Údržbu zahrady zajišťuje OÚ Střílky a také brigádnická pomoc rodičů. Zahrada musí být ošetřovaná, bez případných alergenů. Pískoviště je kryté - uzavírací.

Délka pobytu venku je zpravidla dvě hodiny dopoledne a pokud to počasí dovolí, také odpoledne od 14.30 do 16.30 hodin. Celoročně je využívána k pobytu venku školní zahrada, děti tráví pobyt venku vycházkou do okolní přírody (lesy), terén je předem prozkoumaný učitelkou.

 

6.2. Otužování

Děti jsou otužovány vzduchem – zpravidla dvě až čtyři hodiny denně při dopoledním a odpoledním pobytu venku. Dále děti otužujeme realizací předplaveckého kurzu plavání ve spolupráci s ZŠ v bazénu v Kroměříži. V letních měsících otužujeme děti vodou, cákáním na zahradě (vodou v bazénku nebo vodou, která je k dispozici k postřikování, pro osvěžení). Dětem, které jsou alergické na sluneční paprsky, poskytujeme stín pod stromy nebo slunečníky na školní zahradě. 

 

7. Vybavení

Vybavení v MŠ odpovídá vyhlášce č. 84/2001 Sb., o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let, v platném znění. MŠ má dostatek učebních pomůcek, stavebnic, hraček, didaktických pomůcek a montessori pomůcek. Každoročně tyto pomůcky doplňujeme, vyměňujeme, modernizujeme, což je v kompetenci vedoucí učitelky MŠ. Sedací nábytek pro děti zohledňuje tělesnou výšku dětí, podporuje správné držení těla při sezení, je bezpečný a stabilní.

 

8. Pitný režim

Během celého dne mají děti k dispozici připravené pití ve třídách. Nabídka nápojů se střídá: čaj – ovocný, bylinkový; ovocné džusy – koncentráty, voda s ovocnou šťávou, sirupem, minerálka, ochucené mléko, kakao, malkao, bílá káva, voda – obyčejná nebo ochucená plátkem citronu. Pokud by pití nestačilo, v přípravně má učitelka vždy k dispozici ovocnou šťávu s vodou k rychlé přípravě nebo může kdykoliv nabídnout dětem během dne pitnou vodu z kohoutku. 



9. Stravování

Strava se připravuje ve školní jídelně denně a je tedy vlastní. Jídlo připravujeme převážně v konvektomatu. Jídelníček je přístupný na webových stránkách školy (www.zsstrilky.cz) a na nástěnce u vchodu. Obsah jídelníčku sestavuje vedoucí školní jídelny a je doplněn o informaci týkající se alergenů. Ranní svačina se podává v rozmezí od 8.30 hodin. Během dopoledne mají děti každý den ovocnou svačinku, ovoce se střídá podle možností, dostupnosti a kvality. Je-li dítě v MŠ i přes poledne, musí dle vyhlášky o předškolním vzdělávání odebrat jídlo (oběd) vždy. Zpravidla děti svačí ve třídě všechny najednou. Předškolní děti učíme samostatnosti, a proto realizujeme ranní svačinku i tak, že se děti samostatně obsluhují, nalévají si pití z konvičky a také si mohou namazat pečivo (máslem, sýrem, pomazánkou) samostatně nebo s pomocí učitelky. O donášku a odnášku jídla se starají dětmi oblíbené tzv. službičky.

Výdej obědů probíhá ve třídě Slůňat od 11.30 hodin a ve třídě Vlčat od 12 hodin, nejdříve polévka, poté hlavní jídlo.

 

10. Odpočinek a ukládání matrací

Po obědě a hygieně si děti poslechnou pohádku (četba, vyprávění, CD, DVD). Spící děti mohou mít svoji plyšovou hračku. Kdykoliv si mohou dojít na WC. Nespícím dětem je nabídnuta klidová činnost jako kreslení, modelování, prohlížení knih apod. Matrace určené pro odpočinek dětí jsou uloženy v zadní části třídy Slůňat, mohou se kdykoliv rozmístit (záleží na počtu přítomných dětí) tak, aby vyhovovala příslušným rozměrům dle zákona. Lůžkoviny a pyžama jsou denně provětrávány, větrání probíhá okny za asistence uklízečky a v příslušných regálech, ložních skříních a stojanech pro matrace tak, aby vše odpovídalo hygienickým požadavkům.

 

11. Způsob nakládání s prádlem

11.1. Výměna prádla podle druhu: 

a) lůžkoviny: 1x za 21 dnů

b) ručníky:1x týdně

c) pyžama: 1x týdně si děti nosí k vyprání domů

d) ostatní – závěsy, potahy aj.: 1x za 3 měsíce, především však podle aktuální potřeby a znečištění

e) koberce, matrace čistíme na mokro 1x ročně. 

 

11.2. Způsob praní prádla

V mateřské škole máme vlastní prádelnu, lůžkoviny, ručníky, záclony a potahy se perou v MŠ. Dětská pyžama, případně polštářek si odnáší rodiče domů a perou doma. 





11.3. Způsob manipulace s prádlem

Paní uklízečka má na starost obě třídy a odpovídá za výměnu a manipulaci s prádlem v příslušné třídě. Vyprané a čisté prádlo se ukládá do skříní, regálů k tomuto účelu určených a zpravidla se přikrývá. 

 

12. Úklid a čištění

Za úklid v MŠ zodpovídá paní uklízečka. Úklid prostor MŠ probíhá denně (setření navlhko všech podlah, nábytku, krytů topných těles, okenních parapetů, klik, rukojetí, splachovadel, vynášení odpadků, vyčištění koberců vysavačem, dále za použití čistících prostředků s dezinfekčním účinkem umytí umyvadel, pisoárových mušlí a záchodů), týdně (omytí omyvatelných částí stěn na záchodech a dezinfikování umýváren a záchodů), dvakrát ročně umytí oken včetně rámů a svítidel a světelných zdrojů, dvakrát ročně celkový úklid všech prostor školy a zařizovacích předmětů, jedenkrát za tři roky malování, v případě potřeby častěji. Pevné odpadky jsou ukládány v uzavřených nádobách nebo jednorázových plastových obalech. Jsou vynášeny každý den do venkovních kontejnerů a odváženy pravidelným svozem. Odpadkové koše jsou pravidelně dezinfikovány.

 

V celém objektu MŠ je zákaz kouření, platí i pro elektronické cigarety (budovy, přilehlá zahrada), a to podle zákona č. 379/2005 sb., dále zákaz požívání alkoholu, používání nepovolených elektrických spotřebičů. V celém objektu je zakázán vstup psům.

Podmínky zacházení s majetkem školy ze strany dětí a zákonných zástupců po dobu vzdělávání při pobytu dítěte v MŠ zajišťují učitelky, které dohlíží na to, aby děti zacházely šetrně s učebními pomůckami, hračkami a dalšími vzdělávacími potřebami a nepoškozovaly majetek MŠ.

V každé třídě jsou vytvořena pravidla soužití mezi dětmi týkající se pořádku, čistoty, kamarádského chování a podmínek zacházení s majetkem školy ze strany dětí.

Poškodí-li dítě záměrně jakýkoliv majetek školy, bude výše škody projednána se zákonným zástupcem dítěte, který bude požádán o spolupráci a spoluúčast na odstranění vzniklé škody. Po dobu pobytu v prostorách MŠ jsou zákonní zástupci povinni se chovat tak, aby nepoškozovali majetek mateřské školy a školní zahrady. 

Stížnosti, oznámení a podněty k práci MŠ se vždy podávají u ředitelky nebo zástupce mateřské školy, která je v zákonné lhůtě vyřídí nebo je postoupí nadřízeným či dalším orgánům.

f t g m

K funkčnosti tohoto webu nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

Tento web využívá soubory cookies - více informací ZDE.

Prohlášení o přístupnosti.